Sposób na Wietnam – trochę o transporcie

with Brak komentarzy

Wietnam praktycznie - na początek transport

 

Wietnam zwiedza się łatwo. To doskonały kraj na azjatycką mini-wyprawę również dla zupełnie początkujących. Niedrogi, bezpieczny, z dobrą infrastrukturą turystyczną, ogromną ilością atrakcji każdej maści. To wszystko mieści na wcale nie tak wielkim obszarze, po którym nietrudno się poruszać ogólnie dostępnym transportem.

 

Z Hanoi do Ha Long (Cat Ba)

 Z Hanoi do Zatoki Lądującego Smoka dostać się bardzo łatwo i można to sobie zorganizować na dziesiątki różnych sposobów. Wiele osób wykupuje już w Hanoi pełen pakiet: transport + rejs po zatoce razem z noclegiem na statku. To droga atrakcja i niestety najczęściej marnej jakości. Ceny zaczynają się od 50$ za osobę (2-dniowy rejs), ale częściej spotykałam kwoty bliżej 80$. Żeby mieć większą (nie całkowitą) pewność, że nikt Cię nie oszuka jeśli chodzi o rodzaj statku, program itp., trzeba po prostu zapłacić trochę więcej.

My postanowiliśmy zobaczyć zatokę trochę inaczej, z perspektywy wyspy Cat Ba (więcej na ten temat w naszym wpisie TUTAJ ), na którą dostać się można na kilka sposobów, a wszystkie są świetnie opisane na stronie informacyjnej samej wyspy: http://www.catbavietnam.com/hydrofoil-cat-ba-timetable.html

Skorzystaliśmy z pierwszej opcji, opisanej na tej stronie. Bilet łączony (autobus + speed boat + autobus) kosztuje około 12-14$, można go kupić bezpośrednio na dworcu autobusowym Luong Yen w Hanoi, w biurze tej firmy transportowej pod adresem 28 – Tran Nhat Duat,  albo po prostu zapytać w Waszym hostelu – na pewno będą w stanie pośredniczyć w tym zakupie, oczywiście po doliczeniu małej prowizji 🙂 Czasami to dobra opcja na zaoszczędzenie czasu.

Z Hanoi do Sapa

Opcje są dwie: nocny pociąg albo autobus. Jak zaczniecie przeczesywać Internet to zobaczycie, że fanów i przeciwników zarówno jednego jak i drugiego rozwiązania jest mnóstwo. Jako, że my planowaliśmy zaoszczędzić na noclegu i spędzić w podróży noc – pociąg był dla nas lepszym rozwiązaniem. Wybór jest znów całkiem spory choć trzeba wiedzieć, że różne firmy to są czasem jedynie inne wagony tego samego składu pociągu. Nie zauważyłam, żeby standard poszczególnych firm przewozowych się znacznie różnił, więc nie ma co się stresować przy wyborze. Dzisiaj to już wiem – wtedy nie wiedziałam, więc spędziłam na szukaniu najlepszej opcji dużo czasu. Ostatecznie stanęło na tej firmie: http://www.orientexpresstrainsapa.com/prices-and-schedule/ , a bilety kupiłam jeszcze z Polski, kontaktując się mailowo bezpośrednio z firmą. To oczywiście błąd jeśli celem ma być najniższa możliwa cena-  na miejscu można się trochę potargować. Ale jak można zauważyć – lubię mieć wszystko jako tako zaplanowane 😉 Zapłaciliśmy 49$ za podróż do Lao Cai i z powrotem w kabinie 4osobowej, co uważam było niezłą ceną. Słyszałam jednak o kwotach poniżej 40$. Z Lao Cai trzeba jeszcze potem wziąć busik do samego Sapa. Pod dworcem stoi ich mnóstwo, zawsze gdzieś się można dopakować.

Spotkałam sporo opinii na temat kiepskiej jakości wietnamskich pociągów: że brudno, że mało miejsca, że klimatyzacja daje czadu, że nie da się spać, bo tak głośno. Umówmy się – luksusów nie ma. Ja jednak nie zauważyłam, żeby było brudno albo jakoś bardzo niewygodnie. Faktycznie zimno od klimatyzacji – ciepłe kalesonki się przydadzą, a nawet czapka, żeby po głowie nie dmuchało. Jak ktoś faktycznie nie umie spać w hałasie – niech zabierze ze sobą stoperki 🙂 Ogólnie – podróż bardzo w porządku.

Z Hanoi do Phong Nha

Bezpośredni transport na tej trasie jest tylko jeden – nocny autobus. To najtrudniejszy do zorganizowania przejazd, trudno to zrobić przed wyjazdem do Wietnamu. Mi się udało, ale bardzo dookoła. W Phong Nha korzystaliśmy z biura Oxalis Adventure Tours (organizator trekkingów po jaskiniach). Mają doskonałą obsługę klienta i super stronę internetową. Na niej również można się dowiedzieć, jak się dostać do Phong Nha – dokładnie pod tym linkiem: http://oxalis.com.vn/arrival-departure-guide/. Przy okazji rezerwowania wyprawy z tym biurem, zapytałam czy mogą mi pomóc kupić albo zarezerwować z wyprzedzeniem bilet na autobus i dostałam namiary na Pana Shi, z którym na mailu umówiłam się, że nam te bilety z wcześniej kupi, a my mu dołożymy 2$ prowizji za taką rezerwację 🙂  Świetny system, tym bardziej, że Pan Shi był z miejscowości docelowej, więc do autobusu wsiadaliśmy bez wcześniejszej opłaty… W Hanoi, w biurze firmy przewozowej Hung Thanh Bus, Pani z obsługi wpuściła nas bez problemu do autobusu, jak wspomniałam jej o Panu Shi, choć do końca nie mieliśmy pewności, co się wydarzy. Przejechaliśmy całą trasę, dojechaliśmy na miejsce, a tam ciągle nie wiedziałam komu mam zostawić pieniądze. 

Ostatecznie zapłaciliśmy Panu pośrednikowi już po wyprawie do jaskiń, ale musiałam go trochę szukać. W Hanoi można ten bilet kupić albo bezpośrednio w biurze firmy przewozowej pod adresem: 162B TRAN QUANG KHAI albo w hostelu Hanoi Backpackers. Trzeba to jednak zrobić minimum z 1-dniowym wyprzedzeniem. Autobus miał 100% obłożenia. Nie jest to mój ulubiony rodzaj transportu. Każdy, kto ma powyżej 170cm wzrostu będzie niestety cierpiał… Radzę w takiej sytuacji biec od razu na koniec, ostatnie miejsca nie mają ograniczenia dla nóg i łatwiej jest się zmieścić.

Zostaw Komentarz